Wednesday, 26 March 2008

[EN] Worth trying in the UK / [RO] Merită încercat în UK (3)

[EN] Whoever wants a proof that not all food is bad in the UK, neither there is a poor choice of sortiments at hand, I full-heartedly recommend the Taj the Grocer store from Brighton. [RO] Oricui vrea o dovadă că nu toată mâncarea este proastă în UK şi nici nu ai puţine sortimente la îndemână din care să alege, îi recomand din toată inima magazinul Taj the Grocer din Brighton.

[EN] Generally, the quality of products is not different from the tasteless things found in other stores in the UK, all over Old Continent, and even Romania. But it’s worth looking for pleasant surprises on this stores shelves. [RO] În general, calitatea produselor nu este diferită de lucrurile insipide găsite în alte magazine din UK, din tot Bătrânul Continent şi chiar din România. Dar merită să cauţi surpize plăcute pe rafturile acestuia.

[EN] The good part is that you could try a different God-given fruit/vegetable every day for about a couple of months. And, let’s not forget that I’m writing this in the month of March! [RO] Partea bună este că poţi încerca un fruct/legumă lăsat(ă) de Dumnezeu în fiecare zi pentru vreo două luni. Şi să nu uităm că scriu asta în luna martie!

[EN] As for the canned stuff, I assume one could try a different thing each day of the year. As for the canned stuff, I assume one could try a different thing each day of the year. [RO] Cât despre chestiile în conservă, bănuiesc că poţi încerca altceva în fiecare zi a anului.

[EN] Undoubtedly, everything for anyone from Europe, UK, China, India, the Arab world, Africa, South America... [RO] Fără îndoială, de toate pentru toţi – din Europa, UK, China, India, lumea arabă, Africa, America de Sud...

[EN] Now take a seat
and a deep breath for the painful list of prices. Four apples cost £ 1, three pears cost £ 1 as well, a kilo of ordinary tomatoes is £ 2.99, a pineapple – £ 1.19, a kilo of bananas – £ 1.29, two bunches of radish – £ 1. [RO] Acum aşezaţi-vă şi respiraţi adânc pentru dureroasa listă de preţuri. Patru mere costă £ 1, trei pere tot £ 1, un kil de roşii obişnuite face £ 2.99, un ananas – £ 1.19, un kil de banane – £ 1.29, două legături de ridichi – £ 1.

[EN] Different sorts of potatoes are all £ 1 per kilo, while a kilo of chili peppers – £ 10, if they come from the Netherlands or £ 12 – if brought from Thailand. [RO] Diferite soiuri de cartofi sunt toate £ 1 la kil, iar un kil de ardei iuţi – £ 10 dacă vin din Olanda sau £ 12 – dacă sunt aduşi din Thailanda.

[EN] Among the few things bellow one pound – a bunch of mint, sold for only (?!) 79 pence. As for prices that could make a Romanian housewife faint, here are just two: a kilo of grapes – £ 4.99, and kilo of cherry tomatoes – £ 7.50!!! [RO] Cât despre preţuri care ar putea face o gospodină din România să leşine, iată numai două: un kil de struguri – £ 4.99, iar un kil de roşioare cât cireaşa – £ 7.50!!!

[For all
the episodes of this series, and all the posts on this blog go to/Pentru toate episoadele din această serie şi toate postările de pe acest blog mergi la: Contents/Cuprins]

5 comments:

ipo said...

Foarte frumos, sper ca ai tras mai multe poze, sa mi le arati la intoarcere.
Si asa deplangeam eu mai demult disparitia din Romania a micilor pravalii specializate. Uite ca la altii inca exista. Si, cum ma asteptam, cu preturi de balamuc :)

Anonymous said...

da, dar ei raporteaza preturile respective la alte salarii decat ale noastre. chiar daca si pentru multi dintre ei or fi mari, dar nu incape comparatie.
de ex. am vazut :"weekend family bread" care era imensa, intr-adevar pentru o familie si pentru tot weekend-ul si costa 1 lira.
Ii felicit pentru marea varietate de produse pentru cei care au tot felul de diete/regimuri speciale/alergii.
C.L.

Anonymous said...

ex. cateva preturi la produse fara gluten: paine 1,96 (dar este cat una de la noi la tava), biscuiti 1,15, prajituri cu cacao 1,60 (ambele in cantitate suficienta), rice cake (respectiv rondele de orez) 0,99 (si sunt organice).
alte preturi: lapte (1,36l) in jur de 1 lira (ca sunt multe varietati de lapte), iaurt 0,45-0,78, ness - 0,49 (da poti gasi si la acest pret si chiar e buna), sunca de curcan (cca 10 felii) 0,94. Astea sunt preturi de la Tesco. Unde daca te grabesti foarte tare si n-ai timp de nimic poti sa-ti iei conserva de supa la cca 0,54 lire (dar astea pot fi imbunatatite).
A! si coleslaw salad (pe care eu o ador)o poti gasi la 0,73 (gramajul e destul de mare ca abia poti sa o mananci).
lapte de capra organic 1, 46.
oricum poti gasi ceva sa mananci (evident ca si gusturile sunt diferite, dar cred ca fiecare poate gasi ceva convenabil, pe placul lui)
C.L.

MunteanUK said...

@ C.L.

foarte bune completarile aduse, multumesc!

am observat ca ai mai facut altele similare la alte postari, fata de care eu nu am ce adauga.

pur si simplu, marturiile tale sunt un adaos binevenit la ceea ce am postat eu.

Mihai Gociu said...

In piata din Birmingham preturile nu erau cu mult diferite. Puteai sa cumperi patru mere/pere/mango cu £1, ori un "bowl" de rosii la acelasi pret.

Foarte multe dintre legume ori fructe se vindeau cu £1/bowl ("Pound a bowl" - cum strigau vanzatorii).

Cred ca intrau aproximativ 600g de rosii intr-un bowl. La fel si pentru alte legume cum ar fi broccoli (desi cred ca densitatea e mai mica decat in cazul rosiilor). Sper sa nu ma insel in privinta aproximarilor.